Međunarodna organizacija za frankofoniju (Organisation internationale de la Francophonie) prva je međunarodna organizacija u koju je Srbija primljena (član sa statusom posmatrača) otkad je postala samostalna država – na plenarnoj sednici šefova država i vlada održanoj 28. septembra 2006. godine u Bukureštu.
Međunarodni dan frankofonije slavi se svake godine 20. marta u više od 60 država širom sveta, na pet kontinenata.
Pored finansijskog opismenjavanja javnosti, predstavljanjem izložbenih postavki i edukativnim aktivnostima Centar za posetioce promoviše i kulturno-istorijsko nasleđe kao zajednički evropski kulturni, socijalni, politički i ekonomski identitet, uz poštovanje osobenosti svake nacije.
Narodna banka Srbije se od 2007. godine uključila u obeležavanje Međunarodnog dana frankofonije, prepoznajući značaj ovakve aktivnosti kao odličan način promocije Republike Srbije, Beograda i Banke i upoznavanja domaće i inostrane javnosti sa specifičnim vidom naše kulturne baštine koju čini novac i sva njegova značenja.
Rad Narodne banke Srbije od njenog samog osnivanja, izrada novčanica krajem XIX i početkom XX veka, izgradnja zgrade i početak rada Zavoda za izradu novčanica – Topčider (1929) vezani su za tehničku pomoć koju je Banka dobijala prvenstveno od Belgije i Francuske. Ne može se zaboraviti ni činjenica da je u teškim vremenima Velikog rata Narodna banka Srbije našla utočište u filijali Banke Francuske u Marseju, gde je neometano poslovala do kraja rata. Tehnička saradnja s centralnim bankama pomenutih zemalja i danas postoji i ogleda se u učešću u raznovrsnom zajedničkim projektima i programima.