Namera Narodne banke Srbije u oblasti finansijske edukacije jeste da se studenti tokom studija dodatno upoznaju s radom i funkcijama centralne banke, ciljevima i instrumentima monetarne politike. Pored posebnih programa, obezbeđeno je stručno vođenje kroz osnovnu i tematske izložbene postavke u objektu Banke u Kralja Petra 12. Za studente se organizuju predavanja rukovodilaca stručnih organizacionih jedinica Narodne banke Srbije na teme za koje oni pokažu interesovanje.
Kroz zanimljivu društvenu igru Monetura, studenti se uključuju u svet kreiranja i sprovođenja monetarne politike jedne zemlje.
Radi upoznavanja prvo stručne, a zatim i šire javnosti s vođenjem monetarne politike, Narodna banka Srbije je osmislila društvenu igru koja na zabavan, maštovit i interesantan način uvodi njene učesnike u svet kreiranja i sprovođenja monetarne politike, u skladu sa izazovima koji se pred nju svakodnevno postavljaju.
Upoznavanje domaće javnosti s načinima vođenja monetarne politike kroz društvenu igru, a posebno s pojmom inflacije (od čega zavisi, kako se kreće i šta sve utiče na njeno kretanje), predstavlja novi vid finansijske edukacije koji Narodna banka Srbije sprovodi u skladu sa svojim društveno odgovornim vrednostima i ciljevima.
Monetura je društvena igra na tabli koja predstavlja funkcionisanje Narodne banke Srbije u uslovima održavanja kontrolisane inflacije putem kreiranja i sprovođenja monetarne politike u odnosu na konkretne situacije i uticaje.
Igranje „Moneture“ ne zahteva prethodno ekonomsko predznanje, već samo dobru volju i želju da se, kroz igru i nadmetanje, učesnici upoznaju sa funkcionisanjem monetarnog sistema.
Igrač se postavlja u ulogu guvernera, a zatim se suočava s realnim životnim situacijama u kojima naš monetarni sistem može da se nađe i tako, korišćenjem odgovarajućih mera koje primenjuje Narodna banka Srbije, utiče na datu situaciju. Primenom odgovarajućih mera igrač osvaja ili gubi poene i inflaciju održava u granicama željene vrednosti. Poeni koji se osvajaju u igri predstavljaju glavno obeležje uspešnosti: stopu inflacije, vrednost dinara i poverenje građana. Pored toga, moraju da se ispune tri zahteva (stabilnost cena, finansijska stabilnost i nezavisnost Narodne banke) koji omogućavaju članstvo u monetarnom sistemu Evropske unije. Pobednik igre je igrač koji prvi ispuni sve navedene zadatke i u unutrašnjem krugu table dođe do kraja – do prosečne inflacije Evropske unije.
Igra je namenjena učenicima srednjih ekonomskih škola, studentima ekonomskih i drugih fakulteta na kojima se proučavaju predmeti iz bankarstva i finansija, zaposlenima u Narodnoj banci Srbije i svima onima koji bi želeli da se bliže upoznaju s vođenjem monetarne politike.
Igra je dostupna i zaposlenima u drugim centralnim bankama, gostima i saradnicima Narodne banke Srbije, koji zahvaljujući dvojezičnim objašnjenjima mogu da je koriste bez ikakvog ograničenja.
Radionica sadrži detaljne predstave životnih situacija u kojima se ljudi mogu naći i mladim igračima, koji su na pragu sveta odraslih, na zabavan i obrazovni način ukazuje na to kakvi ih prihodi i rashodi očekuju u svetu odraslih.
Predstavljena su četiri životna perioda: detinjstvo i osnovno školovanje, visoko obrazovanje i zaposlenje, osnivanje porodice i profesija i odlazak u penziju. Prikazani su, takođe, brojni finansijski proizvodi, elektronsko plaćanje, kao i značaj finansijskog opismenjavanja za zdrav budžet. Cilj radionice je da se učesnici što bolje izbore sa životnim obavezama i izazovima i uštede što više finansijskih sredstava za starost i penziju.
Interaktivni program edukacije „Falsifikati” predstavlja kratko putovanje kroz istorijat falsifikovanja kovanog i papirnog novca, s posebnim akcentom na krivotvorenje novca s naših prostora od kralja Milutina do danas, detaljno upoznavanje sa zaštitnim elementima novčanica dinara, evra i američkog dolara i sa odlikama njihovih falsifikata. Putem specijalne prezentacije učesnici programa upoznaće se sa savremenim zaštitnim elementima novčanica novih serija evra i američkog dolara. Pored toga, učesnici će saznati o poželjnom ponašanju pri susretu sa sumnjivim novcem, kao i o preventivnim aktivnostima i poželjnom ponašanju pri kupovini strane valute. U ovom jednočasovnom programu učesnicima je omogućen susret s primerima opasnih krivotvorina dinara i evra, a data im je i prilika da stečeno znanje primene proveravanjem autentičnosti pomenutog trojstva moneta putem četiri osnovna testa, UV lampe i detektora za metal.
Edukativno predavanje „Monetarna istorija Srbije” svojevrsno je putovanje kroz vreme od predmonetarnih sredstava plaćanja, preko kompletnog kovanog i papirnog novca iz naše istorije, do opticajnih dinarskih novčanica koje kao sredstvo plaćanja danas koristimo. Jednočasovno predavanje dopunjuje vizuelna prezentacija odabranog kovanog i papirnog novca. Na taj način, prvenstveno studenti, ali i učenici završnih razreda srednjih škola lapidarno se upoznaju sa istorijom Srbije, budući da je novac moćan i verodostojan svedok beskrajno zanimljivih zbivanja na istorijskoj pozornici Srbije i Srba koji su promenili svet.
Program edukacije Odseka za izložbe i edukaciju Narodne banke Srbije „Nemanjići – novac dinastije”, nastao kao plod višegodišnjih priprema i sakupljanja građe, sastoji se od istoimene prezentacije i predavanja u trajanju od jednog školskog časa. Prezentaciju obogaćenu slikama kovanja predstavnika svetorodne loze upotpunjuju slike samih vladara u formi freskovnog svedočanstva, kao i kratki tekstualni opisi kovanica, dok se u pozadini naziru obrisi delova stranica Miroslavljevog jevanđelja. Holističkim uvidom u kovanja ovog perioda, na samom kraju prezentacije upriličen je dodatak koji obuhvata prikaz novca savladara cara Uroša. Uporedo sa smenom slajdova prezentacije, edukator Narodne banke Srbije detaljno izlaže (predaje) kako bi učenicima odnosno studentima pružio što više informacija o toj temi. „Novac dinastije” učesnike maštovito, zanimljivim činjenicama vraća u doba prvog srpskog novca, akcentujući bogatstvo raznolikosti motiva na njemu, kao i značaj njegovih lučonoša – Nemanjića.
Za studente se organizuju predavanja rukovodilaca stručnih organizacionih jedinica Narodne banke Srbije na teme za koje oni pokažu interesovanje.